ارتوبیلوژیکس عبارت است از استفاده از بافت های زنده یا غیر زنده برای ترمیم آسیب ها در ارتوپدی.

به عنوان مثال یکی از روش های درمانی برای آسیب های مفاصل و تخریب غضروف و نسوج و حتی آسیب های تاندونی , استفاده از خون خود فرد بیمار است

و در روشی به نام پی آر پی (PRP) یا به اصطلاح سلول درمانی که از خون بیمار نمونه گیری میشود و پس از اینکه پلاسمای خون را با کمک سانتریفیوژ و کیت های خاصی جدا سازی شد پلاسمای حاوی پلاکت های خون به تاندون و در اطراف آن به داخل مفصل تزریق میشود .

از موارد دیگر ارتوبیلوژیکس عبارت است از استفاده از نسوج غیر از بدن خود فرد و یا به اصطلاح استفاده از بافت آلوگرفت (Allograft) .

یکی از موارد استفاده از آلوگرفت در بازسازی رباط صلیبی استفاده میشود .از موارد دیگر استفاده از آلوگرفت استفاده از استخوان آلوگرفت برای پر کردن فضاهای خالی استخوان در عمل های جراحی من جمله در مواردی که تومور های استخوانی در حین جراحی برداشته میشود آن قسمت دیفکت یا قسمتی گه فاقد استخوان در حین جراحی است با بافت استخوانی آلوگرفت پر میشود . مورد دیگر استفاده از آلوگرفت استخوانی در مواقع دیفکت های استخوانی ناشی از شکستگی های باز (Open fracture) می باشد و یا در مواقعی که شکستگی استخوان جوش نخورده و یا بد جوش خورده است و یا به اصطلاح در نان یونیون nonunion و مال یونیون malunion .

اشکالی که از استخوان آلوگرفت برای استفاده وجود دارد عبارت است از استوت گرفت (stut graft) و یا مورسلایزد گرفت (morselised bone graft) و یا بون چیپس (Bone chips) .

برای استفاده از تاندون آلوگرفت نیز انتخاب با جراح است و میتواند از تاندون های مختلف مثل تاندون آشیل تاندون تیپست و ... تاندون های مختلف استفاده کنند.

منبعی که برای استفاده از آلوگرفت است معمولا بانک های استخوان و تاندون هستند . در ایران یک مورد شرکت همانند ساز بافت کیش است که در کیش مستقر است و یک مورد بانک استخوان مربوط به بیمارستان امام خمینی می باشد .

تلگرام

tlgg

تماس با ما

  • مطب ها :
    آدرس(روزهای زوج) : ونک - انتهای گاندی جنوبی - ابتدای وزرا (خالد اسلامبولی) - خیابان 32 - ساختمان یاس - واحد202
  • تلفن : 88880795 فکس: 88675530
  • آدرس(روزهای فرد) : ستارخان - ابتدای پاتریس - پلاک 5 - طبقه 4 - واحد7
    تلفن : 66945307 فکس: 66945476
  • ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید