یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

چگونگی درمان پوکی استخوان با عمل جراحی

درمان پوکی استخوان با عمل جراحی در برخی موارد نیاز به استفاده از پروتز یا آرتروپلاستی مثلا در شکستگی فمور و اطراف زانو توسط متخصص ارتوپدی دارد

چگونگی درمان پوکی استخوان با عمل جراحی

لازم به ذکر است که در اغلب موارد فرجیلیتی فرکچر یا شکستگی های ناشی از پوکی استخوان نیاز به درمان جراحی در کنار درمان دارویی است

و اغلب این شکستگی ها نیاز به مداخله جراحی به صورت جا اندازی باز یا بسته یا فیکساسیوم و در برخی موارد نیاز به استفاده از پروتز یا آرتروپلاستی مثلا در شکستگی گردن فمور میباشد.

اخیرا تعریف استئوپوروز و فرجیلیتی فرکچر گسترده تر شده است و بسیاری از شکستگی های دیگر را در بر میگیرد به طور مثال در سنین بالا شکستگی های اطراف زانو خصوصا شکستگی های پروکسیمال تیبیا در این دسته قرار میگیرد و نیاز به استفاده از درمان دارویی درکنار مداخلات جراحی عمل های جراحی دارد.

جالب توجه است که فرجیلیتی فرکچر مختص بزرگسالان نیست و در اطفال یا کودکان نیز مواردی از فرجیلیتی فرکچر داریم مثل یک سری از بیماری ها مانند بیماری استئوژنز ايمپرفكتا (Osteogenesis imperfect) و یا استئوپتروزيس (Osteopetrosis) کودک ممکن است دچار فرجیلیتی فرکچر شود.

در بیماری استئوپتروزيس بر خلاف سایر موارد فرجیلیتی فرکچر تراکم استخوان نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش می یابد و کودک مبتلا استخوانی شبیه سنگ مرمر دارد و در عین تراکم زیاد شکننده است .