یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

داروهایی برای درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

داروهایی برای درمان استئوپروز یا پوکی استخوان و فرجیلیتی فرکچر واستئوپروز توسط جراح مفصل و متخصص ارتوپدی تجویز میشود

داروهایی برای درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

دسته های دارویی که برای درمان استئوپوروز استفاده میشود بر اساس میزان اثر بخشی و با صلاح دید انجمن ها و متخصصان مربوطه دسته بندی شده است و دسته اول این دارو ها که مورد استفاده قرار میگیرند

n5

بيس فسفونات ها (bisphosphonates) هستند و رایج ترین دارو در این گروه آلندرونات (Alendronate)

میباشد که به انواع اسم های تجاری شامل استروفوس Ostrogoths و فوزامکس Fosamax از این دسته دارو ها میباشند و دارو های دیگر از این دسته اتین درونیت ، زولندرونیت و یک سری داروهای از این خانواده میباشند و مکانیسم اثر داروهای گروه بيس فسفونات جلوگیری از اثر سلول های استخوان خوار و یا استئوكلاست (Osteoclasts) میباشد . دسته ی دوم داروهای که در استئوپروز به کار میروند شامل رالوكسيفن (Raloxifene) میباشند که اسم تجارتی آن اویستا (Evista) میباشد.

n4

 

 

 

 

 

 

 

 

 مکانیسم اثر رالوكسيفن به عنوان Agonist antagonist of estrogen میباشد.

از داروهای دیگر مورد استفاده در استئوپوروز و فرجیلیتی فرکچر عبارت از تري پاراتايد (Triparatide) است.

اسم برند معروف این دارو فورتئو Forteo میباشد.

تري پاراتايد عبارت است از فرم DNA recombinant هورمون پاراتیرویید که حاوی 34 اسید آمینه از این هورمون که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و نام آن پاراتورمون (parathormone) میباشد .

داروی جدیدتری که برای درمان استئوپوروز و شکستگی های ناشی از آن استفاده میشود دنوسوماب (Denosumab) میباشد . داروی اخیر از دسته ی آنتی بادی مونوكلونال (Monoclonal antibody) است و با مکانیسم اثر خاصی بر روی افزایش تراکم استخوان اثر میگذارد.