یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

فلزات و عناصر مورد استفاده در عمل جراحی تعویض مفصل و یا آرتروپلاستی کدامند؟

استیل ضد زنگ که در ایمپلنت های ارتوپدی وجود دارد پر مصرف ترین فلز مورد استفاده در پروتزهای به کار رفته در تعویض مفصل و آرتروپلاستی است

فلزات و عناصر مورد استفاده در عمل جراحی تعویض مفصل و یا آرتروپلاستی کدامند؟

Stainless steel و یا استیل ضد زنگ که در ایمپلنت های ارتوپدی

موقتی من جمله برای تهیه پیچ ها و پلاک های مورد استفاده در شکستگی ها در ارتوپدی استفاده فراوانی دارد. فلز خوبی برای استفاده در مفاصل مصنوعی و یا پروتزهای مورد استفاده در آرتروپلاستی نمیباشد.

زیرا خوردگی و یا به اصطلاح Corrosion آن در محیط بدن انسان زیاد است .

در عوض بیشترین فلزی که برای تهیه پروتزهای مورد استفاده در تعویض مفصل و یا آرتروپلاستی استفاده میشوند آلیاژهای کبالت کروم (Cobalt-chromium) هستند .

که با شرایط بیولوژیک بدن سازگار هستند و به اصطلاح جزو فلزات Biocompatible هستند.

و مجموعا با توجه به قیمت مناسب در برابر فلزات گران قیمت تری که مورد استفاده هستند استفاده از آنها معقول و پر مصرف ترین فلز مورد استفاده در پروتزهای به کار رفته در تعویض مفصل محسوب میشوند. و اگرچه درصد بیمارانی که واکنش آلرژیک (Allergic reaction) به پروتزهای ساخته شده از آلیاژ كبالت كروم بسیار کم است ولی درصد بسیار کمی از موارد آلرژی به پروتزهای حاوی این آلیاژ دیده میشود که مربوط به وجود نیکل (Nickel) در آلیاژ این پروتزها میباشد.

یکی از فلزات دیگر که در تهیه پروتز ها و یا مفصل مصنوعی از آن استفاده میشود تیتانیوم یا تیتانیوم (Titanium) و یا آلیاژهای تایتانیوم است .

از تایتانیوم خالص (Pure titanium) عموما در قسمت هایی از پروتز استفاده میشود که نیاز به استقات و یا مقاومت زیاد نباشد برای مثال برای تولید فایبرمتال (Fiber metal) که عبارت است از لایه ای از فلز که بر روی سطح پروتز یا ایمپلنت از آن استفاده میشود و سطح پروتز را ناهموار میکند و باعث میشود که پروتز بهتر به استخوان و یا سیمان استخوانی متصل بشود و احتمال لق شدن را کمتر میکند و این عمل را Porous coating میگویند و این نوع پروتزها را Porous coated میگویند.

و باعث میشود خصوصا در پروتزهایی که بدون سیمان کار گذاشته میشود که به پروتزهای Cementless prosthesis موسوم است با پدیده ای موسوم به Bone Ingrowth و یا رشد استخوان بر روی پروتز باعث چسبندگی و یا فیکسیشن بیولوژیک (Biological Fixation) پروتز به استخوان می شود و احتمال لق شدن دیررس و یا Late Loosening که اصطلاحا لق شدن غیرعفونی یا Aseptic Loosening نیز گفته می شود و یکی از موارد مشکلاتی که باعث کاهش عمرروتز و یا مفصل مصنوعی هست را کاهش می دهد و برای انجام Porous coating روی مفصل مصنوعی همانطور که گفته شد از تیتانیوم استفاده می شود و در برخی پروتز ها هم از ترکیبی موسوم به هیدروکسی آپاتایت یا هیدروکسی آپاتیت (Hydroxyapatite) استفاده می شود. بدین صورت که با حرکت مفصل مصنوعی و یا پروتز بعد از عمل آرتروپلاستی ، ذرات بسیار ریزی آزاد شده و وارد جریان خون می شود که اصطلاحا پارتیکل (Particle) گفته می شوند و پارتیکل ها نیکل آلرژی زا می باشد.