یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

نقش ارتز ها در ارتوپدی اطفال

نقش ارتز ها یا اورتوز ها در ارتوپدی اطفال چیست و توسط جراح زانو تجویز میشود

نقش ارتز ها در ارتوپدی اطفال

بررسی ها نشان داده است که با استفاده از یک سری ارتز ها و یا کفی های طبی

 

 تعداد دفعاتی که زمین خوردن کودک و تخریبی که به پای کودک وارد می شود کمتر می شود.

یکی از این اورتوز ها و یا کفی ها گیت پلیت (Gait plate) نام دارد و اورتوزی است که برای برطرف کردن اختلال یا ابنرماليته (Abnormalities) در پلن ترانسورس پا تعبیه شده است. و در صورت استفاده از این ارتز و یا کفی (از نوع Gait Plate) میزان رضایتمندی والدین از نحوه راه رفتن و رفع اشکال از پای کودکان خیلی خوب است.

به طور خلاصه نحوه عملکرد اورتز های به کار رفته در intoeing gait عبارست از محدود کردن Motion یا حرکت مفاصل متاتارسوفالنژيال چهارم و پنجم (4th & 5th metatarsophalandeal) و پیشگیری از پرونیشن جبرانی مفاصل ساب تالار و ساپورت غوص کف پا (Arc) که باعث پیشگیری از اورشن يا چرخش به خارج پاشنه (Heel evertion) می شود.

در مورد اختلالات چرخشی یا Rotational اندام تهتانی که باعث ایجاد Intoe Gait یا Out toe gait می شود ، اغلب اعتقاد بر این است که یکی از عوامل اصلی نحوه قرار گرفتن جنین در داخل رحم است که باعث چرخش پا به اینصورت به سمت داخل یا خارج می شود. البته علت های کمتر شایع ولی جدی تر و مهم تری نیز مثل اختلالات عصبی اندام یا Neurological problems وجود دارد.

از لحاظ آناتومی و یا تشریحی (Anatomy) نیز اهمیت دارد که تشخیص داده شود که این اختلال چرخشی یا Rotational اندام در کدام قسمت از اندام اتفاق افتاده است. معمولا از لحاظ آناتومیک این اختلال چرخشی در استخوان بالای زانو یا به اصطلاح استخوان ران یا فمور (Femur) و یا در استخوان زیر زانو یا استخوان تيبيا و فيبولا (Tibia & Fibula) (در واقع همان درشت نی و نازک نی) و یا اینکه در قسمت پایین تر از مچ پا و یا خود مچ پا (Foot & Ankle) اتفاق می افتد