یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

نگاهی بر ارتوز ها و پروتز ها

ارتوز ها (Orthosis) و پروتز ها (Prosthesis) محصولاتی هستند که در شاخه ی ارتوپدی فنی تهیه میشوند و کاربرد زیادی در بیماران ارتوپدی دارند و پروتزهایی که در این فیلد تهیه میشود غیر از پروتز های مورد استفاده در آرتروپلاستی و تعویض مفصل

نگاهی بر ارتوز ها و پروتز ها

ارتوز ها (Orthosis) و پروتز ها (Prosthesis) محصولاتی هستند...

 

 

که در شاخه ی ارتوپدی فنی تهیه میشوند و کاربرد زیادی در بیماران ارتوپدی دارند و پروتزهایی که در این فیلد تهیه میشود غیر از پروتز های مورد استفاده در آرتروپلاستی و تعویض مفصل است که در داخل بدن کار گذاشته میشود و این پروتزها در موارد قطع عضو و یا به اصطلاح آمپوتاسيون (Amputation) در خارج از بدن استفاده میشود و به اصطلاح دست مصنوعی و یا پای مصنوعی گفته میشود.

آمپوتاسيون یا قطع عضو اندام فوقانی حدود یک پنجم آمپوتاسيون در اندام تهتانی است یعنی حدود 20 درصد و 80 درصد موارد آمپوتاسيون یا قطع عضو در اندام تهتانی اتفاق میاُفتد شایع ترین نوع آمپوتاسيون اندام فوقانی در سطح ساعد بوده که حدود 60 درصد موارد را شامل میشود و 23 درصد موارد آمپوتاسيون در حد بازو اتفاق می افتد .

شایع ترین علل آمپوتاسيون در اندام فوقانی تروما و کانسر است و علت شایع دیگر در کل موارد آمپوتاسيون ایسکمی (Ischemia) و یا اختلال در خون رسانی عضو میباشند.

آمپوتاسيون یا قطع عضو در اندام فوقانی در دست راست شایع تر از دست چپ می باشد کخ اغلب ناشی از محیط کار است و 60 درصد موارد آمپوتاسيون یا قطع عضو در اندام فوقانی یا دست در سنین 21 الی 64 سالگی اتفاق میافتد.

نقص مادر زادی اندام فوقانی حدودا در 4 در 10 هزار تولد زنده اتفاق میافتد و در این موارد نوزاد با نقص عضو و یا قطع عضو مادرزادی روبرو است و میتواند از نوع عرضی و یا طولی باشد .

اغلب در جوامع بشری از دست دادن عضو و یا آمپوتاسيون مشکل روحی روانی خاصی ایجاد میکند و باعث فشار عصبی و روحی خصوصا با برخورد نامناسب افراد جامعه ایجاد میشود و تشدید میگردد.

استفاده از پروتز هرچه سریعتر باید صورت گیرد ، این مسئله باعث کاهش عوارض خواهد شد و استفاده از پروتز طی 3 ماه تا 6 ماه اول بعد از آمپوتاسيون یا قطع عضو موجب موفقیت بیشتر و تضمین استفاده دراز مدت از پروتز خواهد شد .

در این فاز معمولا از پروتز ها Body powered و یا Switch control اکسترنال استفاده میگردد

و استفاده از پروتز های Myoelectric یا Suction suspension در مراحل بعدی استفاده میشود و در مراحل اولیه توصیه نمیشود.