یکشنبه و سه شنبه 19 الی 20، دوشنبه و چهارشنبه 20:30 الی 22

علل درد خار پاشنه چیست؟

علل درد خار پاشنه یا فاشیای پلانتار چیست؟ و برای درمان خار پاشنه باید به جراح ارتوپدی یا فیزوتراپیست مراجعه کرد

علل درد خار پاشنه چیست؟

برای درک علل درد پاشنه علاوه بر فاشیای پلانتار

یا نیام کف پایی و خار پاشنه از لحاظ آناتومیک شناختن بافت چربی خاص پاشنه نیز اهمیت دارد که به اصطلاح Heel fat pad گفته می شود.

آناتومی fat pad پاشنه را برای اولین بار آقای تیتز (Teitze) در 1921 شرح داد. بافت چربی پاشنه به صورت بافت فیبروالاستیک (Fibroelastic) و لانه زنبوری است که در بر گیرنده گولبول های چربی می باشد و این بافت برای حفاظت از پاشنه و توبروزیته و نیام کف پایی و جلوگیری از درد پاشنه اهمیت زیادی دارد.

جهت درک بهتر فشار وارد بر پاشنه باید به آمار و ارقامی که در دسترس است توجه نمود و اینکه در یک راه رفتن معمولی در فاز heel strike که پاشنه با زمین در تماس است و برخورد می کند حدود 110 درصد وزن بدن بر روی پاشنه وارد می شود و این فشار در شرایط دویدن به 250 درصد وزن بدن افزایش می یابد و قسمت مهمی از این فشار توسط بافت های پاشنه خصوصا بافت چربی fat pad پاشنه جذب می شود و مانع فشار زیاد بر روی استخوان و بافت نیام کف پایی می شود و در سنین بالای 40 سال این بافت fat pad یا چربی پاشنه شروع به از دست دادن آب و بافت کلاژن و بافت الاستیک خود می کند و لذا ضخامت و ارتفاع و قدرت جذب فشار توسط این بافت چربی کاهش می یابد لذا در سنین بالاتر از 40 سال درد پاشنه شایع تر می شود.

از لحاظ ادیولوژی یا علت شناسی درد پاشنه علاوه بر علل مکانیکال ، بیماری های روماتولوژیک من جمله اسپوندیلوآرتروپاتی ها (Spondyoarthropathy) و علل درگیری عصبی یا اصطلاحا Neural related می تواند علت درد پاشنه باشد و از جمله علل عصبی گیر افتادگی و یا Impingement عصب در اطراف پاشنه و مچ پا می باشد.